Muhurta (moč ugodnega trenutka)

Pomembno je vedeti, kdaj je ugoden trenutek, ko v življenju naredimo določen pomemben korak. V Vedskih časih so pomembne korake delali skladno z nebesnimi pojavi. Najprej moramo določiti najbolj ugoden dan v tednu, ki najbolj ustreza našemu namenu. Sledi najugodnejši dan v mesecu. Pomembno je tudi kateri del dneva in leta se odločimo za naslednji korak.

Spodaj bomo navedli najbolj pomembna koraka pri analizi ugodnega trenutka, kjer se prvi nanaša na pet glavnih dejavnikov in drugi na tranzit planetov v izbranem trenutku.

PANCANG (pet dejavnikov)

  • Vara (dan v tednu)
  • Titi (dan v mesecu)
  • Karan (polovica dneva)
  • Nakšatra (srečna zvezda)
  • Janma-yoga (dnevna joga)

DAŠARAMBA (analiza tranzitnih planetov)

  • V hiši karme ne sme biti nobenega planeta
  • V prvi hiši ne sme biti senčnih planetov
  • Ugoden odnos rojstne in tranzitne zvezde

 

Vara (Sončev dan)

Vsi smo seznanjeni s sedmimi dnevi v tednu, ampak se ne zavedamo za katero dejavnost je posamezen od njih ugoden. Vsak izmed sedmih planetov vlada določenemu dnevu in tako vpliva nanj skladno s svojim karakterjem. Sobota, kateri vlada Saturn namreč ni planetarno ugodna za poroko, ampak se nanjo ljudje množično poročajo. Najbolj ugoden dan za poroko je namreč petek, saj predstavlja Venerin dan.

PLANETARNI VLADARJI DNEVOV: Nedelja – Sonce, Ponedeljek – Luna, Torek – Mars, Sreda – Merkur, Četrtek – Jupiter, Petek –  Venera, Sobota – Saturn

TIti (Lunin dan)

Predstavljajo 30 dni v mesecu ali čas obhoda Lune okoli Zemlje. Poznamo dva pojava in sicer rastočo in pojemajočo Luno. Za vsak pojav Luna potrebuje 14 dni, vmes pa je mlaj in polna Luna. Prvi dan po mlaju Luna začenja svojo pot stran od Sonca, čemur strokovno rečemo rast Lune. Prvi dan po polni Luni, začenja pot nazaj k Soncu, čemur strokovno rečemo usihanje Lune.

Prvi dan rastoče Lune, četrti, šesti, osmi, deveti in štirinajsti dan načeloma niso ugodni.

Karan (polovica dneva)

Ugodnosti polovičnega dneva se razberejo skladno z karakterjem naslednjih živali in sicer leva, leoparda, prašiča, osla, slona, krave, kokoši, lemurja, goveda, kače in črva. Zadnjih pet velja za neugodne. V enem dnevu se tako zamenjata dva karana.

Nakšatra (srečna zvezda)

Nakšatre predstavljajo 27 glavnih zvezd našega zodiaka. Na vsaki izmed njih prebiva ena od žena kralja Meseca. Kralj se na svojem potovanju okoli zodiaka vsako noč zaustavi pri eni od svojih kraljic. Vsaka ima svoj karakter, zato se le ta prenaša na naš um. Lahko jih razvrstimo v šest kategorij in sicer fiksne, gibljive, jezne, hitre, nežne in gibljive. Deset Nakšater ni tako ugodnih, predvsem Ardra, Ašleša in Jyesta.

Janma-yoga (dnevna joga)

Joga pomeni povezavo, kar v našem primeru nanaša na odnos med Luno in Sonce. Vsakdo izmed nas se je rodil z eno izmed 27 dnevnih jog, ki ga tako zaznamuje tekom celega življenja. Ugodne so Sidha, Brahma in Aindra. Neugodne pa Viškambha, Atigand, Šula, Ganda, Vajra, Vyatipatha in Vaidhriti. Vsaka Muhurta ali izračun ugodnega trenutka predstavlja novo rojstvo nečesa, kar bo imelo svojo karmo in se odčita iz tako nastale rojstne karte.

Dašaramba (analize nove rojstne karte)

V trenutku, ko izberemo ustrezno muhurto v bistvu ustvarimo rojstno karto ustreznega dogodka. Karakteristika rojstne karte Slovenije, tako temelji na kraju in času podpisa ustanovne listine. Karmo naše države so tako definirali tranziti na nebu v času podpisa.

Pri izbiri ustreznega trenutka je najbolj paziti na naslednje pogoje.

V prvi hiši ne sme biti zlohotnega planeta, kot so Mars, Saturn, Sonce, Rahu in Ketu. Ne sme biti tudi senčnih planetov kot sta Gk in Vy. Paziti moramo, da vladar prve hiše ni debilitiran ali gnati karaka – GK. V osmi hiši karme ne sme biti nobenega planeta, dobro je tudi če sta šesta in dvanajsta hiša prazni. V sedmi hiši ne sme biti Sonce, saj to nakazuje na obdobje mraka. Razlika med rojstno in tranzitno lunino Nakšatro ne sme biti 10, 19, 22 ali 27. Ugodna je tudi prazna četrta hiša.

 

Muhurta se nanaša na izračun ugodnega trenutka za pomembno življenjsko odločitev: poroka, služba, selitev, naložba, gradnja nove hiše ipd.

 

Po vedski kulturi se naredi izračun za deset glavnih samskar oz. življenjskih preobrazb:

Vivaha-karana (vedska poroka)
Garbo dhana (spočetje otroka)
Jata Karma (svečanost ob rojstvu)
Niškramanam (prvo srečanje otroka z zunanjim svetom)
Nama Karana (imenovanje otroka)
Puštika Karma (preventivni obred za zdravje)
Anna Prašna (otrok zaužije prve žitarice)
Cuda Karanam (prvo striženje las)
Vidyarambha (učenje abecede)
Upanayanam (zaključek študija)